Eurona vyrábí prášky a gely bez plnidel – to jsou příměsi, které se přidávají do komerčních přípravků, aby měli zákazníci pocit, že nakoupili výhodně, když z obchodů tahají velké těžké krabice.
- Do sypkých prášků se přidává sůl, soda, rozemletý jíl, v horším případě i drcené peří, křída, písek, sklo,…
- V tekutých přípravcích bývá hlavním plnidlem voda.
Eurona plnidla neobsahuje, proto můžeme dávkovat mnohem méně (máme vyzkoušeno, že stačí 30 ml prášku / 20 ml gelu na 7kg pračku). Chcete ukázat ostatním, jak málo stačí? Noste s sebou na ukázku malou kulatou odměrku. Hodně poradců ji má připevněnou na klíčích, je to skvělý oslí můstek :-).
Srovnání – doporučené množství běžného pracího prášku (150 ml) x doporučené množství Eurony (30 ml) – foto Petra Malá
Takto velké množství přípravku se při praní nerozpustí a důkladně se nevymáchá, zůstává v prádle a hodně lidem se na namáhaných částech těla (lokty, předloktí, kolena) tvoří ekzém. Tohle se u Eurony neděje, proto si ji chválí hodně alergiků, ekzematiků a osob s citlivou pokožkou.
Jak píše Květa Vostruhová: “Pro nás zázrak, syn byl atopik, po přechodu na euronu a prací prostředky se do měsíce začal hojit a do 2 měsíců byl bez projevu. Teď to bude 3 roky a syn je bez projevů. Další plus, neobsahují plnidla, čisté a voňavé prádlo, nezabírají tolik místa. Dávkuje se malinko, takže cenově jsou výhodné, kvalitou však bezkonkurenční.”
Navíc se zanášením tkaniny utlumují i barvy. Proto je prádlo prané našimi přípravky mnohem jasnější a barevnější. Když přejdeme na Euronu, bude chvíli trvat, než se nánosy plnidel z látky vyperou. Dokonce se může stát, že po prvním praní “vylezou” staré skvrny, které byly překryty komerčními prášky. Ale většinou zmizí po druhém či třetím vyprání a zase se objeví původní barva.
Účinné složky:
- Eurona – 20 – 25 účinných složek
- Komerční přípravky – cca 10 účinných složek
Prací prostředky
- Univerzální – výborný pro nové zákazníky, než přejdou na komplet prací program od Eurony. Postupně si vyperou prádlo od nánosů z komerčních přípravků a budou pak ještě více spokojeni při přechodu na speciální prostředky.
- Speciální – na bílé, barevné, černé – překvapí svou účinností. Prášek na bílé v sobě obsahuje složku z Agenta i s přídavkem TAED (modré zrníčka), takže podporuje bělení prádla už od 40 °C (gel Agenta neobsahuje). Prášek na barevné pomáhá prádlu udržovat svou barvu a při dlouhodobém používání barvy opravdu ožívají. Gel na černé prádlo pomáhá udržovat tmavou barvu a navíc nádherně voní.
- Eco mimi – pro miminka a osoby s hodně citlivou pokožkou. Celá řada je čistě přírodní a obsahuje složky, které napadají různé typy špíny charakteristické pro dětské prádlo (biologické skvrny, skvrny od jídla, trávy, hlíny apod.). Dětský prášek / gel je vhodný pro alergiky.
Prášek nebo gel?
- Prášky jsou obecně účinnější než prací gely, ale potřebují delší dobu praní (min. 1,5 hod), protože jsou enzymatické a potřebují čas na rozložení špíny – vhodné na bavlnu, ručníky, utěrky, ubrusy, kapesníky, pleny atp. Výborně perou od 40 °C, nejlepší účinky jsou od 60 °C.
- Gely jsou šetrnější a není potřeba tak dlouhý prací program, ale nepoužívejte patnáctiminutové rychloprogramy, vždy alespoň 1 hod. Gely používejte na choulostivé materiály, syntetiku (polyester, polyamid) a na přírodní materiály (viskóza). Gely jsou účinné od 30 °C.
POZOR: Tím, jak je Eurona šetrná a neobsahuje žádné zbytečné chemikálie, jsou složky tekutých přípravků od sebe oddělené. Představte si vodu, olej a mléko. Pokud je pořádně neprotřepete, používáte ze začátku jednu složku a na konci jinou. Takže nezapomeňte před každým použitím (čehokoliv tekutého z Eurony) pořádně protřepat.
10 + 1 tipů pro čistě vyprané a voňavé prádlo
- Vyčištěná pračka je základ. Jinak v ní totiž zůstane špína, vodní kámen, plíseň a hlavně plnidla, které se běžně přidávají do komerčních prostředků. A to vše se pak může uvolňovat do prádla, které nebude vonět nebo může dokonce zapáchat.
- Prací prostředek přímo do bubnu – prací prostředky od Eurony neobsahují plnidla a jsou velmi lehké. Pokud by se daly do horního šuplíku, mohl by prášek zůstat cestou do bubnu v trubkách. Proto vkládáme prací prostředky do malé kulaté odměrky a to celé do bubínku a vkládáme do pračky pod prádlo. Tím se zajistí jeho postupné uvolňování a ani kapka nepřijde nazmar. Foto sada odměrek – kód 4008, cena 9 Kč.
- Pereme bez předpírky – protože vkládáme prací prostředky přímo do bubnu, byla by předpírka kontraproduktivní. Nemusíte se bát, že by se prádlo nevypralo. Prací prostředky jsou velmi účinné a pokud máte na prádle přeci jen nějakou skvrnu, přečtěte si bod č. 10.
- Pereme na dlouhý program – běžné prádlo pereme nejčastěji na 40 °C, ručníky a utěrky doporučuji prát na 90°C. Takhle vysoká teplota jednou za čas desinfikuje pračku od namnožených bakterií a plísní, které se tam dostávají např. z neustále vlhkých ručníků nebo z tmavého prádla, které obvykle nepereme po každém použití. Tyto bakterie v pračce zatuchávají a vy je necítíte jen proto, že komerční prášky a aviváže tuto “vůni” přebijí. Ale je lepší mít prádlo čisté a příjemně voňavé než zatuchlé přebité silným máchadlem…
- Neždímejte na vysoké otáčky – prací prostředky i aviváž obsahují změkčující složky a chrání vlákna oděvů. Pokud však budete ždímat na více než 800 ot./min, vlákna zbytečně poškozujete a vůně aviváže může být méně intenzivní.
- Dodržujte dávkování – pokud přecházíte z komerčních přípravků, může vám být proti srsti dávat tak malé množství prášku, gelu či aviváže. Ale pokud dávkování překračujete, prací prostředky mohou zůstávat v oblečení a prádlo může vypadat špatně oprané kvůli tomu. Pokud máte měkkou vodu, pak můžete dávkování ještě více snížit. Vyzkoušejte a uvidíte, jaké množství je pro vás vhodné. Máme vyzkoušeno dávkování:
- Prášky na praní – 30 ml (nejmenší odměrka – kulatá)
- Prací gely – 20 – 25 ml
- Perte podle barev a podle materiálů – rozdělujte prádlo podle barev, nejen bílé, barevné a černé, ale je vhodné prát např. červené zvlášť, žluté zvlášť apod. pokud nemáte dostatek prádla, pak perte alespoň světlé barvy zvlášť a tmavší barvy zvlášť. Jemné prádlo, svetry, zimní bundy nebo funkční prádlo na sport perte odděleně v prostředcích k tomu určených, lépe tak ochráníte vlákna jednotlivých materiálů.
- Eurona podle barev: prostředky na bílé prádlo, na barevné prádlo, na černé a tmavé, univerzální (na bílé i barevné)
- Eurona podle materiálů – speciální prací prostředky na:
- Jemné prádlo a vlnu
- Péřové bundy a spacáky
- Sportovní oblečení a obuv
- Džíny a manšestr
- Záclony
- Gel na ruční praní – nejen na praní v ruce, ale i na šetrné odstraňování skvrn.
- Nepřeplňujte pračku – v poslední době výrobci pračky apelují na úsporu energií a vody a díky tomu je v pračce opravdu malé množství vody. Pokud přeplníte pračku, tak se voda k vašemu oblečení téměř nedostane a prádlo nemá šanci se dobře vyprat. Je nepsané pravidlo, že když naplníte pračku, pak vám má od vršku bubnu zbýt ještě místo na celou vaši dlaň nastojato.
- Vyndávejte prádlo z pračky co nejdříve – pokud necháte prádlo v pračce déle než dvě hodiny, pak vám začíná v pračce zatuchávat. Naplánujte si praní tak, aby vám tam nestálo příliš dlouhou dobu.
- Skvrny – čím dříve se do boje se skvrnami pustíte, tím lépe. Můžete použít Předpírkový sprej, který nastříkáte na skvrnu, necháte chvilku působit, promnete nebo zapravíte kartáčkem a opět necháte působit, pak jen vložíte do praní. Také můžete použít Multifunkčního agenta, který je skvělý pomocník v celé domácnosti a nebo můžete přidat do praní Bioaktivní odstraňovač skvrn, který se přidává přímo k praní.
Tip navíc – snadné žehlení
Pokud budete dodržovat ždímání na max. 800 ot./min a použijete aviváže, které obsahují změkčující složky, pak eliminujete většinu žehlení. Složte prádlo hned po uschnutí a máte ušetřený čas, který byste jinak trávili nad žehlením. Nebo můžete použít Pohotovostní tekutou žehličku, se kterou zvládnou žehlení i děti. Tekutá žehlička se jen nastříká na zmačkané prádlo a uhladí rukama.
Eurona NEOBSAHUJE
- FORMALDEHYDY – nejšílenější složka v komerčních prášcích. Mají prokázané karcinogenní účinky a aktivují se teplem, takže se přes pokožku dostávají přímo do těla. Lidem s citlivou pokožkou způsobují formaldehydy atopický ekzém.
- FOSFÁTY – ve spodních vodách způsobují růst vodní řasy a sinic, které způsobují nedostatek kyslíku rybám a dalším vodním živočichům.
- CHLOR – účinná látka, ale naleptává sliznice. Je těžší než vzduch, drží se u země, proto je škodlivý hlavně pro děti a domácí zvířata. V první světové válce se používal jako bojový plyn.
- PERBORÁTY – perborát sodný je výborné bělidlo s čistící složkou – přidává se do prostředků na praní a do myček, ale škodí živočichům a ve vyšších koncentracích je bor považován za vážnou hrozbu. Eurona místo toho používá perkarbonát – aktivní kyslík vázaný na sodu, je to mnohem ekologičtější varianta.
- Navíc nikdy nebyly a nebudou testovány na zvířatech. Víte, jak se testují prací prostředky? To se testovaná látka stříkne např. králíčkovi do oka a čeká se, jestli oko začne slzet, červenat, mokvat nebo otékat. Aby se mohlo na krabici napsat, jestli přípravek dráždí oči.
Eurona OBSAHUJE
- ENZYMY – účinné látky, které se dovedou nabourat do struktury nečistoty a rozbít ji, aby se z tkaniny snadno uvolnila. Potřebují delší čas působení, pokud nemáte v pračce dlouhý program, můžete ji zapnout a po nahřátí ji na 20 min zastavte a poté doperte.
- COLOR-STAB – udržuje barevné prádlo krásně jasné, barvy neblednou.
- LIMESCALE PROTECTION – zabraňuje usazování vodního kamene a dokáže nabourat i ten již usazený. V případě nevyčištěné pračky se tedy mohou kousky vodního kamene dostat do tkaniny a zanechávat skvrny. Proto doporučujeme pračku před praním s Euronou vyčistit Čističem pračky.
- PRO-BIO COMPLEX – komplex bioaktivních látek, který dobře odstraňuje skvrny.
- Hypoalergenní ALOE VERA – vhodné i pro ty, co jsou alergičtí na aloe vera
*** k textu patří foto sady odměrek z e-shopu Eurony a foto porovnání odměrek – https://hosting.clevermarketing.cz/kouzelnakniha/2020/04/30/praci-prasek/